Po tym jak my z mężem zadecydowali, że nasza rodzina zmieni miejsce zamieszkiwania i będziemy teraz żyć w sąsiedniej i przyjacielskiej Polsce, stało pytanie nauczania syna (jemu jedenaście lat). Interesowały się przez znajomych, które już dawno żyją w tym kraju, jak oni rozwiązywali pytanie z szkolnym nauczaniem, również wyszukiwały w internecie informację o dokumentach, podręcznikach, szkolnej formie, ocenianiu, egzaminach, i tym podobne. Obmyślały, w której szkole lepiej będzie uczyć się naszemu dziecku: w ukraińskiej czy polskiej? Nareszcie zatrzymały się na polskiej. Przecież nie darmo ktoś z wielkich ludzi powiedział, że człowiek tyle razy człowiek, ile języków on zna. I jeśli wiązać swoją przyszłość z Polską, to studiowanie i doskonała wiedza języka polskiego jest pierwszoplanową koniecznością.
Читайте також: У неділю у Гданську відбудеться захід присвячений жінкам
…Kiedy stał znany dokładny adres naszego nowego mieszkania, to odwołaliśmy się do szkoły, co znajduje się nie daleko, w naszym osiedlu. Od razu złożyło się wrażenie pozytywne. Terytorium szkoły jest uporządkowane, są nakryte miejsca dla parkowania rowerów, dziecięcy placyk dla młodszych dzieci, nowe boisko, asfaltowane dróżki, klomby, sklepiki. To podstawowa szkoła (od 1 po 6 klasę), nie duża, zaledwie 250 uczni, czysta i przytulna . Nam spodobało się, że szkoła zamyka się i obcym ciężko tam trafić. Są dyżurne w garderobie, które otwierają i zamykają drzwi.
Chce się odznaczyć, że personel szkoły od dyżurnego garderoby do dyrektora, gościnne i grzeczne. Dyrektor przeprowadziła nam wycieczkę po szkole, zaznajomiła z pedagogiem i rówieśnikami syna. Z tłumaczeniem dokumentów w szkole też nie było problemów (same tłumaczą). Zdjęły ksera dokumentów, na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej wypełniły oświadczenie. I ot – nasz syn już jest zapisany do szkoły.
Читайте також: Рейтинг Perspektywy 2025 визначив найкращі ліцеї та технікуми Польщі
Przyjechaliśmy na początku czerwca ( w Polsce rok szkolny zakończa się w ostatni piątek czerwca) i nasz syn jeszcze zdążył pochodzić kilka dni do szkoły. Nie patrząc na mowną barierę, jemu było bardzo ciekawo zapoznać się z nowymi dziećmi. Polscy uczniowie gościnnie jego spotkały, z entuzjazmem opiekowały się im: częstowały smakołykami, pokazywały swoją szkołę, opowiadały, zapoznawały się. Dzieci szybko znajdują wspólny język. Przyjemnie poraziło to, że nasz syn, będzie mieć indywidualnie, pięć godzin języka polskiego na tydzień, dodatkowo i bezpłatnie. Bardzo cieszy że, w szkole funkcjonuje grupa przedłużonego dnia (świetlica), ponieważ rodzicom trzeba pracować.
Читайте також: У Польщі офіційно стартувала президентська виборча кампанія
Jeśli nie zmienimy zdanie, to pierwszego września nas czekają z oryginałem świadectwa urodzenia i zwyczajnie z chęcią zdobywania nowej wiedzy.
A jeszcze, wiele naszych nowych znajomych w Polsce, w których są dzieci szkolnego wieku, rekomendowały nam jedną szczególną szkołę (chociaż wszystkie szkoły są szczególne po swoim). Dla ciekawości odwiedziliśmy tam. Ta szkoła jest jeszcze mniejsza, tam zaledwie 200 uczni (lecz czym mniejsza szkoła, tym większa uwaga do każdego ucznia).W szkole dodatkowo jest duża ilość kółek : foto, szachy, teatr, żaglowy sport, lekkoatletyka, pływanie i inne różnokierunkowy rozwijające zajęcia dla dzieci. Szkoła niby dyszy atmosferą twórczości i oryginalności. Grupa przedłużonego dnia (świetlica) pracuje dla wszystkich klas szkoły, że też bardzo ważnie. Oprócz państwowego, szkoła ma jeszcze i prywatne finansowanie. Dyrektor i zespół szkoły nader gościnni i życzliwe ludzie i wykazały życzenia przyjąć naszego syna do szkoły, lecz ilość uczni w klasach jest ograniczona i na dany czas przebywamy w oczekiwaniu decyzji (spodziewamy się pozytywnej).
Jest duża prośba, do Ciebie, Drogi Czytaczu, trzymaj za nas kciuki!
Podsumowując nasze niewielkie doświadczenie odnośnie szkolnego nauczania, możemy z pewnością powiedzieć: Drodzy Rodzice-Ukraińcy, śmiało bierzcie z sobą Wasze dzieci. W Polsce Waszemu dziecku będzie studiować komfortowo i ciekawej, i poziom otrzymanych wiedz będzie europejski!