fbpx

PRAWO JAZDY W POLSCE: WYMIANA I ZAŁATWIENIE


Planując podróż do Polski czy już przyjechawszy do tego kraju, wiele osób zastanawiają się, jak legalnie prowadzić swój pojazd. W tym artykule pomożemy zorientować się z wszystkimi niuansami, związanymi z wymianą czy załatwieniem waszego prawa jazdy.

Читайте також: Wizzair та Ryanair скасовує рейси з Польщі. Названо причину

Na początku rozpatrzymy dosyć rozpowszechnioną sytuację, kiedy jedziecie do Polski z załatwionymi prawami na Ukrainie. Tu ważną rolę będzie grał przewidujący czas waszego pobytu w tym kraju.

Posiadacz prawa jazdy wewnętrznego, jakie zostało wydane za granicą i odpowiada przepisom Wiedeńskiej konwencji o ruchu drogowym 1968 r., może prowadzać odpowiedni pojazd na terytorium Republiki Polska w ciągu 6 miesięcy od daty stałego czy tymczasowego pobytu.

Читайте також: Управління поліції оприлюднило кількість загиблих на дорогах Польщі у 2023 році

Ukraina jest krajem, który dołączył się do Wiedeńskiej konwencji, dlatego na terytorium Polski możecie korzystać ze swojego ukraińskiego prawa jazdy w ciągu pół roku od chwili wjazdu.

Читайте також: Як будуть працювати магазини в Польщі у неділю 24 березня?

Jeśli planujecie zostać w Polsce na okres większy niż pół roku, musicie pomyśleć o załatwieniu prawa jazdy wzoru polskiego. Takie prawa wydają się na termin 15 lat.

Zwrócimy się do strony prawniczej tego pytania.

Według Uchwały o ruchu drogowym polskie prawo jazdy może otrzymać cudzoziemiec, który przebywa na terytorium Republiki Polska w ciągu co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym uwzględniając rodzinne czy zawodowe podstawy albo cudzoziemc, który nada oświadczenie o studiach na terytorium Polski w ciągu min. 6 miesięcy.

Dla tego, żeby otrzymać polski odpowiednik prawa jazdy, wam należy zwrócić się do Urzędu Miejskiego za miejscem zamieszkania czy meldunku.

Należy nadać następne dokumenty:

1) Wypełniony przez was wniosek. Oryginał można wziąć w odpowiednim stanowisku w Urzędzie Miejskim czy pobrać z  jego oficjalnej strony internetowej i wydrukować.

2) Przedstawić paszport.

3) Potwierdzenie opłaty wydania prawa jazdy. Opłata wynosi 100,50 złotych.

4) Jedno zdjęcie 3,5х4,5 cm, bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami, lewy profil, równomierne oświetlenie twarzy.

5) Ksero ważnego prawa jazdy wewnętrznego.

6) Tłumaczenie ważnego prawa jazdy wewnętrznego z pieczątką tłumacza (tłumacz przуsięgły).

7) Przedstawić dokumenty i ich ksera, potwierdzające wasz pobyt na terytorium Republiki Polska w ciągu co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym uwzględniając rodzinne czy zawodowe podstawy (jeśli studiujecie, to należy nadać oświadczenie o studiach na terytorium Polski w ciągu min. 6 miesięcy).

Takimi dokumentami mogą występować karta pobytu, wiza długoterminowa, Karta Polaka.

Jeśli wy nie macie meldunku, to podstawą wizyty akurat do tego Urzędu Miejskiego będzie umowa wynajmu mieszkania albo napisane osobiście przez właściciela waszego miejsca zamieszkiwania oświadczenie, że on zapewnia wam powierzchnię mieszkalną w konkretnym terminie.

Termin wymiany prawa jazdy zajmuje od trzech tygodni.

Jeśli wy nie wymienicie wasze prawo jazdy na polskie, miejscowa policja ma prawo wypisać wam karę od 500 złotych. Poza tym, jeśli będziecie brać udział w wypadku drogowym, ubezpieczyciel najprawdopodobniej odmówi wam w wypłacie ubezpieczenia.

Jednocześnie, kiedy jeździcie z waszym ukraińskim prawem jazdy, nie będzie podstaw dla naliczenia wam tak zwanych punktów karnych.

W Polsce istnieje system kontroli przekroczeń przepisów ruchu drogowego. Za każde przekroczenie (oprócz kary) otrzymujecie określoną ilość punktów karnych. Jeśli w ciągu roku nabierzecie 24 punkty, to stracicie wasze uprawnienie.

Jak się zachować jeżeli nie macie żadnego prawa jazdy, a w Polsce chcielibyście czy musicie mieć możliwość prowadzić auto? Od razu odznaczymy, że zajęcia teoretyczne i egzamin  będziecie mieli w języku polskim (w niektórych autoszkołach jest możliwość w języku angielskim). W toku egzaminu praktycznego za dodatkową opłatę możecie skorzystać z usług tłumacza.

Cudzoziemcom dozwolono ubiegać się o prawo jazdy w Polsce pod warunkiem potwierdzenia terminu swojego pobytu na terytorium kraju więcej 185 dni. Przy tym cudzoziemcy i Polacy mają taki sam kurs nauki jazdy w autoszkołach (Ośrodek szkolenia kierowców). Poza tym, wszystkie polskie Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego (WORD), w których zdają się egzaminy, działają według jedynych regulaminów i surowo kontrolują się.

Rozpatrzymy proces załatwienia polskiego prawa jazdy na przykładzie kategorii B. Otrzymać ten rodzaj dowodu mogą tylko osoby, jakie osiągneły osiemnaście lat. Zacząć naukę w autoszkole można nawet za miesiąc przed osiemnastymi urodzinami.

Jeśli podjęliście twardą decyzję załatwiać prawo jazdy w Polsce, przechodzimy do wyboru autoszkoły (Ośrodek szkolenia kierowców). Teraz w Polsce prawie w każdej miejscowości, w każdym rejonie miast istnieją nawet kilka autoszkół. One się różnią poziomem bazy materialno-technicznej i kosztu nauki.

Koszt nauki jazdy kategorii B wynosi od 1500 złotych.

Ale zanim przejść do nauki, musicie zawrzeć umowę z wybraną przez was autoszkołą, przejść odpowiednie badanie lekarskie (dość często autoszkoły zapraszają swojego nieetatowego doktora i badanie lekarskie wy macie bezpośrednio w autoszkole). Koszt takiego specjalistycznego badania lekarskiego od 120 zł.

Dalej w Urzędzie Miejskim za miejscem zamieszkania czy meldunku musicie otrzymać specjalny kod (PKK – Profil kandydata na kierowcę), który zawiera całą informację o was i w razie udanych egzaminów na podstawie tego РКК odbierzecie wymarzone prawko.

Żeby załatwić PKK powinniście do odpowiedniego działu obsługującego sprawy prowadzenia pojazdów podać następne dokumenty:

1) Wypełniony przez was wniosek. Oryginał można wziąć w odpowiednim stanowisku w Urzędzie Miejskim czy pobrać z  jego oficjalnej strony internetowej i wydrukować.

2) Przedstawić paszport.

3) Jedno zdjęcie 3,5х4,5 cm, bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami, lewy profil, równomierne oświetlenie twarzy.

4) Orzeczenie lekarskie od upoważnionego w takich sprawach lekarza, jakie określa stan zdrowia do kierowania pojazdami.

5) Przedstawić dokumenty i ich ksera, potwierdzające wasz pobyt na terytorium Republiki Polska w ciągu co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym uwzględniając rodzinne czy zawodowe podstawy (jeśli studiujecie, to należy nadać oświadczenie o studiach na terytorium Polski w ciągu min. 6 miesięcy).

Po udanym przywłaszczaniu wam РРК przekazujecie go do waszej autoszkoły i przystępujecie do nauki.

Kurs nauki jazdy zawiera 30 godzin teoretycznych i 30 godzin praktycznych zajęć.

W wielu autoszkołach teoria przecieka przy komputerze. Przychodzicie na zajęcie, włączacie komputera, zakładacie nauszniki i słuchacie kurs teoretyczny. Jeśli powstają pytania, możecie przekonsultować i omówić problematykę, co interesuje was, z instruktorem, który znajduje się w autoszkole.

Z reguły, po 10 godzinach zajęć teoretycznego do was przymocowują “waszego” instruktora, z którym zaczynacie kurs praktyczny. Egzaminy na prawo jazdy kat. B w Polsce odbywają się na samochodzie Toyota Yaris, dlatego praktyczny kurs wy też macie na samochodach takiej samej marki.

Po zakończeniu zajęć i udanych egzaminach wewnętrznych, wam wydają certyfikat zakończenia  kursu. Teraz możecie zapisywać się na egzaminy (teoretyczny i praktyczny) w Wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego (WORD) za miejscem waszego pobytu czy meldunku.

Egzamin teoretyczny jest testem z przepisów ruchu drogowego (wynik dowiadujecie się od razu), tylko po udanym wyniku którego możecie przechodzić do egzaminu praktycznego. Koszt każdego egzaminu teoretycznego (pierwszego i przy konieczności powtórnego) – 30 złotych.

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części: wykonanie standardowych manewrów na placu manewrowym, prowadzenie pojazdu w warunkach ruchu drogowego. Trwanie praktycznego egzaminu do 40 minut. Koszt egzaminu praktycznego (pierwszego i przy konieczności powtórnego) – 140 złotych.

W Polsce egzaminy praktyczne dosyć skomplikowane, we wszystkich samochodach przy egzaminie są zainstalowane kamery, więc, jeśli nie umiecie prowadzić samochodu, to zdać egzamin nie potraficie. W inny sposób rozwiązać zagadnienie z prawkiem się nie uda, ponieważ korupcja tu jest nieobecna. Według statystyki większości Polaków udaje się pomyślnie przejść ten egzamin tylko z trzeciego razu.

Po udanym wyniku egzaminu praktycznego w ciągu 10 dni roboczych możecie odebrać wasze polskie prawo jazdy w Urzędzie Miejskim (tam, gdzie załatwialiście РРК), zawczasu zapłaciwszy 100,5 złotych za jego wydanie.

Spodziewamy się, że informacja z tego artykułu pomoże wam rozwiązać pytania z prawem jazdy w Polsce. Życzymy wam szerokiej drogi!


Новини партнерів

0 Comments

Leave a reply

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account